Tipy a zajímavosti z okolí

Pohled na obec Prachovice, v pozadí vrchol Bučina.Obec Prachovice leží na severní hranici mikroregionu Železné hory mezi městy Heřmanův MěstecTřemošnicePardubickém kraji, v bývalém okresu Chrudim. Obec je sevřena do údolí. V okolí se vypínají vrcholy Bučina (606 m n.m.),  Kozí Hřbet (534 m n.m.),  vrchol s výškovým bodem 484 m n.m. u hájovny směrem ke Starému DvoruNa Kobylách (533 m n.m.) a vrchol s výškovým bodem  502 m n.m. u Vinice směrem k Tasovicím. Ze všech těchto vrcholů (výjma Bučiny, který je zalesněn) se návštěvníkovi naskýtá nádherný výhled do krajiny.

V okolí Prachovic se nachází několik přehrad, z nichž nejznámější je Sečská přehrada, která je vybudována na řece Chrudimce. Dále v blízském okolí  najdete řadu památných stromů, zříceninu hradu Lichnice a novogotický zámek Žleby.

K obci Prachovice neodmyslitelně patří cementárna a vápencový lom, kolem kterého byla vybudována naučná stezka, která vede z Prachovic do Vápenného Podola, kde stezka končí  u vápenné pece z roku 1873. V okolí je více historických vápenných pecí, za zmínku určitě stojí Berlova vápenka, kde je umístněno muzeum vápenictví.

Letecké snímky z okolí obce.

rybník Habřinka